Tuesday, October 8, 2013

Vita Biosa - zeliščni probiotik



Vita Biosa je fermentiran probiotičen napitek, ki ga pripravljajo na Danskem s pomočjo sedmih vrst dobrih bakterij, med katerimi je velika večina mlečnokislinskih. Vseh sedem vrst je tudi v napitku. Te so: L. acidophilus LA5®, Bifidobacterium BB12®, L. casei 431®,- S. thermophilus, L. lactis, L. lactis sp. lactis, L. pseudomesenteroides. Probiotik je registriran kot živilo (ne kot prehranski dodatek).
O črevesni flori in probiotikih EM

V prebavnem traktu imamo približno 1,5 kg mikroorganizmov. Več kot 80% bi morale predstavljati dobre črevesne bakterije. Žal pa v črevesju večine prebivalcev razvitega sveta prevladujejo škodljive bakterije. To stanje neuravnotežene črevesne flore spoznamo po neprijetnem vonju blata (prevladovanje gnitja namesto fermentacije). Posledica neuravnotežene črevesne flore so mnoge bolezni (več o tem glej v knjižici dr. I.Ostana:
Blagor iz črevesja, 2013).

Črevesno floro lahko uravnotežimo z uživanjem probiotikov, živil ali prehranskih dodatkov, ki vsebujejo veliko dobrih bakterij. Po mnenju stroke je potrebni minimum , da neko živilo lahko pojmujemo kot probiotično, vsebnost vsaj 1 milijona mikroorganizmov na ml oz. g (Mullan 2002). Pomembno je tudi, kakšna je kombinacija vsebovanih probiotičnih kultur. Na Japonskem so odkrili posebno učinkovit postopek kombiniranja dobrih mikroorganizmov, ki so ga poimenovali tehnologija EM (Effective Microorganisms). Na Danskem so kasneje s pomočjo japonskega znanja razvili probiotike tipa EM (več o tem v Ostan 2013). Komercialno ime sodobnega probiotika tega tipa je Vita Biosa. Uporabljajo ga v več deset državah v Evropi in svetu.
Posebne kakovosti Vita Biose so:

a) Vsebuje veliko število dobrih bakterij
Po analizah neodvisnih inštitucij vsebuje ta probiotik v času ustekleničenja več kot 100 milijonov mikroorganizmov na ml, kar ga uvršča med koncentrirane probiotike.

b) Temelji na načelih tehnologije EM
Vita Bioso so razvili ob upoštevanju principov japonske tehnologije EM (Effective Microorganisms). Ne gre torej le za veliko število dobrih bakterij v njih, pač pa tudi za posebno kombinacijo različnih vrst bakterij, ki povečuje njihovo učinkovitost delovanja.

c) Je brez kemičnih konzervansov.
Konzerviranje dobrih bakterij v Viti Biosi dosegajo z zelo nizkim pH napitka – 3,5. Na Univerzi v Ljubljani smo opravili meritve pH, ki to potrjujejo.

d) Certificirana biološka pridelava
Vita Biosa ima certifikat danskega ministrstva o biološki pridelavi vseh uporabljenih sestavin.

e) Vsebuje izvlečke 19 zdravilnih zelišč
Vita Biosa vsebuje izvlečke kar 19 (biološko pridelanih) zeli, ki so znane v zdravilstvu. Te so: janež, bazilika, božja rutica, koper, brin, komarček, bezeg, ingver, angelika, prava krebuljica, sladki koren, oregano, poprova meta, peteršilj, rimska kamilica, rožmarin, žajbelj, široka kopriva, materina dušica. Napitek torej ni le probiotik, pač pa tudi s hranilnimi snovmi bogato živilo. Vsebuje namreč 40 vrst rudnih, poleg tega pa množico encimov v aktivni obliki, ki jih proizvajajo bakterije v času fermentacije napitka.

f) Zelo učinkovito normalizira vonj blata
Ob uživanju povečanega odmerka Vite Biose se odpravi neprijeten vonj blata že v nekaj dneh. To je pomemben subjektiven kriterij učinkovitosti probiotika.

Koliko probiotika Vita Biosa naj užijemo?

Po priporočilih proizvajalca lahko užijemo Vita Bioso večkrat dnevno v odmerkih od 0,2 dl do 0,5 dl. Dnevna užita količina tako lahko celo presega 1,5 dl. Ker je Vita Biosa, podobno kot jogurti, živilo in ne prehranski dodatek, ni izrecnih omejitev njenega uživanja. Po izkušnjah sodeč pa ni smiselno užiti več kot 1,5 dl tega živila na dan.
Izbira količine je odvisna od posameznikovega namena oz. potreb:

a) Doseganje dobre črevesne flore (minimalni cilj)
Če želimo le odpraviti neuravnoteženost črevesne flore, užijemo dnevno toliko napitka, da odpravimo neprijeten vonj blata. Pri običajni mešani prehrani to praviloma dosežemo v nekaj dneh s približno 0,5 dl dnevno, pri vegetarijanski pa je za to običajno potrebno nekoliko manj probiotika.

Ko uravnovesimo črevesno floro, je za vzdrževanje ravnovesja potrebno nekaj manj tega živila. Čim več je v prehrani surovega sadja in zelenjave in čim manj je v njej mesa in jajc, tem manjši dnevni odmerek je potreben za ohranjanje uravnotežene flore. Po naših opažanjih je pri zdravi in uravnoteženi mešani prehrani za to potrebno po 0,3 dl Vita Biose dnevno, pri vegetarijanski prehrani z veliko svežega sadja in zelenjave pa ga je morda dovolj že 1,5 do 0,2 dl dnevno. Merica za 0,1 dl je ena žlica oz. vsebina enega pokrovčka plastenke Vite Biose.

b) Doseganje sijajne črevesne flore in kot prehranska podpora v času bolezni
Če želimo doseči kaj več kot le potrebni minimum kakovosti človeške flore, je domnevno potrebno popiti več Vita Biose, kot je navedeno zgoraj. Koliko je to, znanstveno ni bilo ugotovljeno. Domnevam, da je to približno toliko, kot je stroka priporoča za terapevtske učinke. To je 10 milijard mikroorganizmov dnevno.

Le zdravniki so po veljavnih predpisih pristojni za svetovanje pri prehrani bolnikov. To velja tudi za uživanje probiotikov. Zato se v takih primerih posvetujte s svojim zdravnikom. Zgolj v informativne namene pa tu navajam zlasti priporočila dr. Carsten Vagh-Hansena (2005). Pri nekaterih boleznih je dosegel s probiotikom EM (njegovo začetno obliko) dobro prehransko podporo že pri odmerkih od 0,2 do 0,4 dl dnevno, pri resnih obolenjih, kot je na primer rak, pa pri odmerkih od 0,75 do 1,0 dl tega napitka dnevno. S tem odmerkom užijemo kakih 10 milijard dobrih mikrobov dnevno.

Vita Biosa ni kontraindicirana pri nobeni bolezni. Ne vsebuje laktoze, glutena ali sladkorja, zato je primerna tudi za bolnike, ki se morajo tem snovem izogibati. Kot vsako živilo lahko uživamo Vita Bioso trajno kot vsakodnevno hrano.

Kdaj uživamo Vita Bioso in kako jo kombiniramo z drugo hrano?

Vita Bioso je najbolje užiti na tešče oziroma pred obrokom. Koristni mikrobi tako hitro potujejo skozi želodec. Če jo užijemo v času obroka, lahko njeno dolgo zadrževanje v želodcu uniči del koristnih bakterij (Vagn-Hansen 2005). Kdor ima občutljiv želodec, pa jo lahko užije tudi v času obroka. To je splošno priporočilo proizvajalca za njeno uživanje. Nekaterim prija njeno užitje po obroku, zlasti če je bil preobilen. Vita Biosa namreč vsebuje veliko aktivnih encimov, ki so pomembni za dobro prebavo. Če jo užijemo pred obrokom, pripravimo prebavni trakt na hrano, po (težkem) obroku pa tudi pomaga k lažji prebavi.

Lahko jo pijemo čisto ali jo primešamo vodi (najbolje mlačni). Mnogim ustreza, da jo razredčijo z vodo, saj je zelo kislega okusa. Zelo primerno je, če jo pospremimo z užitjem sadeža ali svežega gostega soka. Vlaknine so idealna hrana za dobre bakterije, zato so idealno dopolnilo probiotika Vite Biose, ki jih ne vsebuje. Če napitek primešamo gostemu svežemu soku (»smoothieju«), se tudi omili njegov kiselkast okus. Napitek ima le svež okus, kot če bi vanj stisnili sok limone. To je pomembno zlasti za tiste, ki jih kisel okus odbija (otroci). Probiotika ne mešamo v mešalniku, pač pa primešamo v že pripravljen sok.

Otroci, nosečnice in doječe matere

Organizem nosečnic in doječih mater še posebej potrebuje kakovostno hrano in okrepitev s pomočjo probiotikov. Vita Biosa je povsem varna hrana in primerna tudi zanje. A to je le splošna trditev, saj so za nasvete pri prehrani nosečnic in doječih mater pristojni le zdravniki.

Vita Bioso lahko uživajo tudi otroci. Sodobni svet tudi njim ne prizanaša z vplivi stresa, onesnaževanja in slabe prehrane. Dnevni odmerek jim glede na odrasle zmanjšamo v sorazmerju z njihovo telesno težo.

Kako začnemo uživati Vita Bioso

Uživanje Vita Biose je varno, a to živilo je močan antioksidant in telo razstruplja, zato imajo nekateri lahko v začetku težave prehodnega značaja (glavobol, povečanje utrujenosti, vetrovi in druge prebavne motnje…). To so krize razstrupljanja. Po opazovanju instituta HISA se to poslabšanje primeri 5 % uživalcem v prvih 2 do 10 dneh.

Krize razstrupljanja so posledica šibkosti organov izločanja, ki niso sposobni sproti izločati toksinov, ki se ob razstrupljevalnih režimih, kot je tudi prehranjevanje z Vita Bioso, intenzivneje izločajo iz telesa. Izognemo se jim tako, da začnemo uživati majhno količino probiotika (prvi dan npr. le od 0,1 do 0,2 dl) in jo iz dneva v dan povečujemo do želene ravni. Prava količina je tista, ki ne slabša počutja. Za olajšanje izločanja strupov poskrbimo tudi z dovolj užite vode (vsaj 1,5 l dnevno). Krizam se lahko izognemo tudi tako, da organe izločanja najprej okrepimo z idealnimi beljakovinami MAP (2-3 tedne po 5 g dnevno; o MAP glej Ostan 2012) in šele potem začnemo z uživanjem močnih razstrupljevalnih živil. To je priporočljivo zlasti pri zelo šibkih in ostarelih.

Shranjevanje Vita Biose

Vita Bioso prodajajo v plastičnih steklenicah (po 1/2 litra ali en liter). V zaprti steklenici se ohrani eno leto. Ko steklenico začnemo uporabljati, jo je potrebno shranjevati v hladilniku in najbolje porabiti v roku enega meseca, najkasneje v dveh. Če vsebine odprte steklenice ne uporabimo v tem roku, preostanek razredčimo z vodo (1:10) in uporabimo za zalivanje rož ali povrtnin.

Pri intenzivnejši rabi je primerneje nabaviti trilitrsko pakiranje (karton, v katerem je vakuumska plastična vrečka s pipico). Po začetku uporabe takega pakiranja Vite Biose ni potrebno shraniti v hladilnik, saj ostaja probiotik v vakuumu tudi po tem. Zato je uporaben dolgo po začetku uporabe.

Ne glede na način pakiranja je potrebno stekleničko ali paket pred uporabo večkrat obrniti, da se vsebina premeša. Bakterije se namreč pri mirovanju poležejo na dno.

Viri:

  • Mullan, W.M.A. (2002). Probiotic microorganisms in food. Properties, benefits, safety and enumeration (On-line). Dosegljivo na: www.dairyscience.info/index.php/probiotics/50-probiotics.html?showal=1&limitstart= , 31.12.2012, last revision Dec.2008.
  • Ostan, I. (2012). Beljakovine za življenje in smrt. Ljubljana: Ara.
  • Ostan, Iztok (2013): Blagor iz črevesja: Probiotiki EM in Vita Biosa. Koper: Institut.O d.o.o.
  • Vagn-Hansen, C. (2005). Maven- din bedsten ven: Sundhed fra mund til bund/ The stomach – your best friend: Health from mouth to bottom. Copenhagen: Gads Forlag.


C E N I K

1 plastenka (0,5 l) = 17,90 €
3 plastenke (3 x 0,5 l) in več = 16,30 € po plastenki
1 plastenka (3 L) = 71,50 €

Poštnina pri naročilu s plačilom po povzetju:

za 1 plastenko (0,5 l) = 5,39 €
za 3 plastenke (3 x 0,5 l) = 6,31 €
za 4 plastenke (4 x 0,5 l) = 6,65 €
za 1 plastenko (3 litre - vrednostno) = 8,73 €

za večje količine je poštnina odvisna od teže naročenih plastenk.

Poštnina pri naročilu s plačilom po predračunu:
za 1 plastenko (0,5 l) = 4,17 €
za 3 plastenke (3 x 0,5 l) = 5,09 €
za 4 plastenke (4 x 0,5 l) = 5,43 €
za 1 plastenko (3 litre - vrednostno) = 7,51 €
za večje količine je poštnina odvisna od teže naročenih plastenk.


Naročilo s plačilom po predračunu je cenejše, saj se v tem primeru
izogneš dodatnemu plačilu pošti za knjiženje UPN naloga v vrednosti:
- 0,98 € za odkupno vrednost paketa do 99 €
- ali 1% od odkupne vrednosti za odkupno vrednost paketa nad 99 €



Svoje naročilo pošlji na spodnji e-mail naslov: 
 


0 comments:

Post a Comment