Saturday, January 26, 2013

Omega 3+6+9, zakaj moramo poskrbeti za njihovo ravnovesje?

Omega 3:6:9 180 Balance Capsules
 
Med pisanjem članka z naslovom "Razstrupi se ali umri", me je prekinil članek, ki sem ga prebrala v 10. številki časopisa Primorske novice, z dne 12.1.2013. Članek nosi naslov "O omega 3, omega 6 in omega 9 maščobnih kislinah". Članek je napisala Marija Merljak, univ. dipl. ing. živ. teh., tudi avtor knjig "Zdravje je moja odločitev", "Zdrava prehrana je prava odločitev" in "Knjiga za zdravo življenje" (ta je menda še v tisku). Marijin članek se tako glasi:

Danes bom pisala o razmerju med nenasičenimi omega 3, omega 6 in omega 9 maščobnimi kislinami. Naj takoj povem, da so vse tri maščobne kisline z vsemi svojimi funkcijami zelo pomembne za življenje. Doslej sem bila prepričana, kako sem skoraj preveč pogosto poudarjala te tri maščobne kisline, ki so v našem telesu še kako potrebne in koristne. Zato sem gospe Ivi iz Kopra hvaležna za opozorilo, da bi o teh kislinah želela zvedeti še kaj več, zlasti o omega 9; zanje se ji zdi, da jih nekoliko zapostavljamo v primerjavi s prvima dvema.

Pomembno je pravilno razmerje

Vtis, da o omega 3 in omega 6 govorimo in pišemo več, je posledica opozarjanja, da bi morali biti ti dve vrsti maščobnih kislin v pravilnem medsebojnem razmerju. Presežek omega 6 glede na omega 3 spodbuja nastanek vnetnih prostaglandinov, prav nasprotno pa pravilno razmerje med njima spodbuja nastajanje protivnetnih prostaglandinov.

Danes so omega 6 maščobne kisline lahko dosegljive, veliko bolj kot omega 3. Zato se hitro primeri, da porušimo pravo razmerje, ki ne bi smelo preseči 4:1 v korist omega 6, v resnici pa je danes to razmerje že okrog 25:1. Vnetja so zato pogosta pri tistih, ki na to niso pozorni. Zato vnetne procese in z njimi povezane bolezni (artritis, težave s kožo) lahko preprečimo in ozdravimo z večjim vnosom omega 3 maščobnih kislin (iz rib, lanenih in bučnih semen, olj ter iz orehovih jedrc in orehovega olja). 

Omega 3 Fish Oil 1000mg 180 caps

Razdelitev maščob

Toda najprej povejmo, da vseh maščob ne bi smeli metati v isti koš. Ene so za zdravje nujne, druge pa v preveliki količini zdravju zares škodijo. Na zatožno klop so jih ob odkriti asisitenci medicine postavili že pred desetletji, in slabo ime se jih drži še danes.

Nasičene maščobe so iz nasičenih aminokislin, ki so stabilne, malo občutljive za spremembe v temperaturi in svetlobi, pri sobni temperaturi so v trdni obliki. Sem sodijo maščobe živalskega izbora, predvsem v mesu, piščančji koži, maslu, mleku, smetani, kokosovi in svinjski masti.

Nenasičene maščobe pa so iz nenasičenih maščobnih kislin. Te delimo še na mononenasičene maščobe (z eno dvojno vezjo, omega 9), ki so največ zastopane v oljčnem, arašidnem in lešnikovem olju; polinenasičene maščobe (več dvojnih vezi) pa se delijo še na omega 6 (sončnično, bučno, koruzno, sojino, repično olje ter olje pšeničnih kalčkov in grozdnih pečk) ter na omega 3 (ribje, laneno in orehovo olje).

Vendar prav nobeno olje ne vsebuje samo ene vrste maščobnih kislin, marveč ima vedno tudi manjši delež drugih. Pravo razmerje zlahka dobimo, če olja kombiniramo.

Linseed (Flax) Oil 1000mg - 90 Capsules

Izberimo prave maščobe

V zdravi prehrani moramo maščobe načrtno in s preudarkom izbirati. V prehrani sodobnega človeka naj bi bilo v le od 15 do 30 odstotkov vseh dnevnih energetskih potreb iz maščob oziroma maščobnih kislin. Večina ljudi v razvitem svetu pa jih uživa preveč, v povprečju kar dvakrat toliko; in to predvsem - nasičenih. Dobrih maščob, esencialnih maščobnih kislin za obnavljanje in nastajanje novih celic pa ljudje ne zaužijejo dovolj. Tako pomanjkanje esecialnih maščobnih kislin vodi v bolezni srca in ožilja, v debelost, utrujenost in celo vrsto degenerativnih bolezni.

Esencialne maščobne kisline imajo življenjsko pomembne naloge; so strukturni element celičnih membran in odločilno vplivajo na hitrost presnove. Če esencialnih maščob primanjkuje, se v celično membrano vgradijo povsem neprimerne nasičene maščobne kisline. Celična membrana je zato manj prepustna za hranljive in odpadne snovi. Zaradi pomanjkanja hranil postanejo celice lačne, odpadne snovi pa ostajajo v celicah, mi pa smo brez energije. Na dolgi rok to vodi v degenerativne bolezni.

Esencialne maščobne kisline imajo življenjsko pomembne naloge; so strukturni element celičnih membran in odločilno vplivajo na hitrost presnove. Če esencialnih maščob primanjkuje, se v celično membrano vgradijo povsem neprimerne nasičene maščobne kisline. Celična membrana je zato manj prepustna za hranljive in odpadne snovi. Zaradi pomanjkanja hranil postanejo celice lačne, odpadne snovi pa ostajajo v celicah, mi pa smo brez energije. Na dolgi rok to vodi v degenerativne bolezni.

Kot rečeno, potrebujemo oboje: nasičene in nenasičene maščobe. Toda truditi bi se morali za zmanjšanje nasičenih in povečanje vnosa dobrih, nenasičenih maščob. Tudi za maščobe velja: človeku najbolj koristna hrana je tista, ki zraste lokalno, v krajih, kjer človek živi.

Hudo zmotno je tudi prepričanje, češ da so mlečne maščobe škodljive in bi se jih morali izogibati. Mlečne maščobe so sestavljene iz maščobnih kislin s srednje dolgo ali kratko verigo. Zato trebušni slinavki ni potrebno izdelovati encima lipaza za razgradnjo mlečnih maščobin v ožilje pride manj nasičenih maščobnih kislin in posledično manj holesterola.

Olja iz nenasičenih maščobnih kislin so zelo občutljiva za oksidacijo, zato morajo biti hladno stiskana. Taka imajo tudi večji delež vitamina E in polifenolov, ki jih ščitijo. Kot pomoč vitaminu E sta vitamin C in mineral selen.

Ne pozabimo na encime in antioksidante (ps: MegaHydrate, SuperPhyte, ...)

Načeloma so maščobe težko presnovljive; ključno vlogo pri presnovi imajo encimi. Te naredi organizem sam, pomagamo pa mu, če uživamo bogato encimsko hrano. To so surovo sadje, zelenjava (ps: tudi surova) in kalčki ter sveže stisnjeni sokovi. Podobno kot pri drugi hrani tudi pri presnovi maščob nastajajo prosti radikali. Zato moramo vedno uživati dovolj antioksidantov iz sadja in zelenjave.

*******  

Ker so v zgornjem članku omenjeni antioksidanti, kdor je pri tem pomislil na MegaHydrate, vse uporabnike in interesente za MegaHydrate obveščam, da je direktor angleške naturopatske klinike Mark G. Lester vsem uporabnikom slovenske spletne strani http://www.thefinchleyclinic.si odobril posebno ceno za vse Flanaganove produkte (MegaHydrate v kapsulah - 60 kapsul ali 18 gr FHES, MegaHydrate v prahu ali 50 gr FHES, Mega H - 60 kapsul, Crystal Energy 120 ml), ki je za 10% nižja od običajne cene (tudi od tiste z rednim popustom pri naročilu večjih količin). Posebna cena se aktivira ob uporabi posebne kode, katero vsem uporabnikom MegaHydrate in drugih Flanaganovih produktov, ki bi želeli prejeti katerikoli Flanagaov produkt, ob naročilu vsaj treh plastenk, po najnižji ceni, na osnovi prošnje pošljem po mailu -> marina.butala@gmail.com
Drugače pa kdor to želi, dobi MegaHydrate še vedno tudi pri meni -> http://mapovci.blogspot.com/p/c-e-n-i-k-navodila-za-narocanje-in.html

Klikni za članek o tem, da prehrambeno dopolnjevanje z Omega-3 maščobnimi kislinami upočasnjuje staranje

Marina Butala - sekcija za spodbujanje naravnega zdravja društva Artara





0 comments:

Post a Comment