Wednesday, May 18, 2011

Očiščevalno prehranjevanje - 3. del

Splošna priporočila glede prehranjevanja


Sedaj, ko smo se naučili osnov glede mešanja hrane in glede optimalnih kombinacij, nadaljujmo in poiščimo načrt prehranjevanja s katerim lahko takoj pričnemo. Živila, ki so vključena v predlaganem prehranskem načrtu, so polna energije in okusov, tako da se zna zgoditi, da marsikdo ne bo nikoli več prešel na prehranjevanje s procesirano (toplotno predelano s kuhanjem, cvrtjem, itd) hrano, ki je polna visoko nasičenih maščob, na katero je bil navajen. Zaužiti 5 uravnovešenih obrokov dnevno ob priporočenem času lahko pomaga obnoviti zdravje vašega črevesja in posledično obnoviti in izboljšati vaše splošno dobro počutje.

Prvi dnevni obrok: ZAJTRK

Zjutraj lahko kombiniramo različno sadje med seboj, toda nikoli ne pomešajmo sladko in kislo sadje. Lahko pa kombiniramo sladko sadje z rahlo kislim ali kislo sadje z rahlo kislim (poglej spodnji seznam). Pojej toliko sadja kolikor ga želiš, vse dokler ne boš začutil-a, da si sit-a. Ob jutranjem prehranjevanju s sadjem se zavedajmo, da s tem podpiramo telesni cikel eliminacije toksinov.
Zajtrkujmo med 4. in 9. uro zjutraj. Uživajmo organsko pridelano sveže sadje ali popijmo sveže stisnjeni sadni sok. Jejmo ali pijmo samo sadje. Med tednom zamenjajmo vrsto sadja, ki ga zaužijemo, ne jemo vsaki dan vedno isto sadje. Ne jejmo vsako jutro na primer samo banane. Ko je sezona, poizkusimo tu in tam tudi melone na primer. Melone so od vsega sadja najlažje prebavljive in gredo takoj po zaužitju direktno v črevesje. Če se melona (velja tudi za drugo sadje) zadržuje v črevesju dlje časa, zato ker na to vpliva druga hrana, se zadržuje v želodcu (ker smo na primer sadje zaužili po nesadnem obroku), bo melona razpadla in bo začela fermentiranti in s tem začela v telesu ustvarjati strupe.
  • KISLO SADJE: limone, pomaranče, ananas, jagode, grozdje, paradižnik, kumquat (vrsta malih pomaranč), mandarine, limone, kislo grozdje, kisla jabolka. To sadje ima največjo očiščevalno sposobnost.
  • SREDNJE KISLO SADJE: marelice, jabolka, hruške, nektarine, sladke slive, češnje, mango*, maline, kiwi, črni ribez, borovnica in brusnica.
  • SLADKO SADJE: banane, papaya, dateljni, suhe slive, sladko grozdje, melona, kokosov oreh, mango, breskve, lubenice, smokve, granatno jabolko, kaki
*Mango je oboje, je sladek in tudi srednje kisel sadež

Drugi dnevni obrok: JUTRANJA MALICA

Ta obrok bi morali zaužiti med zajtrkom in kosilom. Primerna malica je sestavljena iz enega od spodnjih elementov. Izberimo med elementi A, B ali C. Lahko na primer izberemo element A ob ponedeljkih, element B ob torkih, element C ob sredah, itd. Zapomnimo si, da hrano, preden jo pogoltnemo, dobro prežvečimo, saj se med dobrim žvečenjem že ustih ustvarjajo potrebni encimi za dobro prebavo. Zvečenju in ustvarjanju encimov v ustih med žvečenjem rečemo tudi mala prebava.

Element A. SUROVI OREŠČKI IN SEMENA. Pest semen naj bi oskrbela telo z 12-14 urami energije, ki jo telo potrebuje za svoj dnevnik. Mnogi ljudje so poročali, da so po treh mesecih uživanja oreščkov za malico opazili, da se je njihov nivo energije povečal tro do štirikratno. Ko uživamo oreščke in semena, pazimo na to, da niso osoljena ali popražena. Obdelana semena izgubijo svojo življenjsko energijo.

Izberimo med sledečimi organskimi semeni in oreščki: mandlji, brazilski orešček, indijski orešček, laneno seme, grozdno seme, lešniki, macadamia, pinoli, pistacija, bučno seme, sezamovo seme, sončnično seme, oreh.

Element B. ORGANSKA ZELENA HRANA V OBLIKI PREHRAMBENEGA DODATKA. Dodajanje visoko kvalitetnih mešanic organskega zelenega prahu (npr. dehidrirani sok zelene ječmenova trave) v kozarcu prefiltrirane vode z zmanjšano površinsko napetostjo (to naredimo z nekaj kapljicami Crystal Energy  in dodatkom organskega jabolčnega ali korenčkovega soka. To je hiter in z lahkoto pripravljen obrok, ki oskrbi naše telo s prehrambeno vrednostjo petih krožnikov solate.

PS: Sama uživam sok ječmenove trave Green Magma pomešan v kozarcu vode z nekaj kapljicami Crystal Energy, včasih pa v kozarcu sveže stisnjenega jabolčnega, še raje korenčkovega soka, kar je zelo okusno.
Za več informacij o dehidriranem soku zelene ječmenove trave Green Magma KLIKNI TUKAJ.



Green Magma - dehidrirani sok mlade zelene ječmenove trave
















Element C. ORGANSKI AVOKADO. Kako pripravimo avokado? Avokado odrežemo in ga potresemo s sveže zmletim črnim ali belim poprom (beli je manj pekoč). Nato nanj kanemo nekaj kapljic svežega limetinega soka (podobno limoni) in ga pojemo. Poper bo pospešil naš metabolizem, avokado pa vsebuje encim lipazo. Več o delovanju encimov na našo prebavo v prejšnjem blogu.
Še nekaj več informacij o avokadu. Živila, ki vsebujejo lipazo, vsebujejo tudi naravno dobre maščobe. Nove raziskave nas učijo, da organski avokado vsebuje tudi visoke količine luteina, to je karotenoid, ki preprečuje težave z očmi. Poleg tega so raziskovalci ugotovili, da ima avokado skoraj dvakrat več vitamina E kot so včasih poročali, zato je avokado med sadeži največji vir tega izredno učinkovitega antioksidanta. Avokado vsebuje tudi štirikrat več beta sitosterola kot katerokoli drugo sadje. Nekatere študije so ugotovile, da je vsebnost beta sitosterola v avokadu, v kombinaciji z njegovimi nenasičenimi maščobami, pomagala zmanjšati nivo holesterola v telesu.

Tretji dnevni obrok: KOSILO

Kosilo naj bo zelenjavno škrobnati obrok. ZaužijEmo ga med 11:30 in 13.30. Izberimo 2 do 3 bazične zelenjave (ne kisle), ki jih kombinirajmo s solatami ali svežo špinačo. Organski solatni preliv ali mešanica olja in organskega jabolčnega kisa je dober dodatek zelenjavi. Izberimo samo rdeče ali temno zelene vrste solat. Svetle solate, ki so skoraj bele kot je na primer ledenka, so običajno hibridi in ne vsebujejo skoraj nobene hranilne vrednosti. Sveža špinača je odličen vir hranilnih snovi, poleg tega solatam izboljša okus. Po želji lahko dodamo tudi nekaj presnih semen ali oreščkov.

Za prilogo k solati izberimo 2 ali 3 škrobnata živila iz spodnje tabele:


fižol
pesa
cvetača
čičerika
kuhani ječmen
leča
proso
ovsena kaša
krompir
buča
riž (rjavi ali divji)
kislo zelje
kuhana nepredelana zrna žit
kruh
kalčki
polnovred.pšenično zrnje
testenine

Bolje bo, če bomo živila iz zgornjega seznama zaužili v presnem, toplotno neobdelanem stanju.

Četrti obrok: POPOLDANSKA MALICA

Popoldansko malico zaužijemo med kosilom in večerjo. Pri tem se držimo priporočil za jutranjo malico.

Peti obrok: VEČERJA

Ta obrok naj bo sestavljen iz zelenjave, beljakovin in maščobe.

Najbolj priporočljivo je večerjati med 18. in 20.uro. Pred čemerkoli drugim pojejmo veliko sveže zelenjavne solate narejene iz bazične zelenjave. V solato vmešajmo 2 jedilni žlici organskega lanenega olja, nekaj hladno stiskanega oljčnega olja in če imamo možnost tudi nekaj olja iz grozdnih pešk. Ta preliv bo bolj bogat z okusi in bo imel tudi več esencialnih maščobnih kislin, ki jih naše telo potrebuje.
Po tem priporočilu izberemo za ta obrok tudi eno beljakovinsko živilo, poizkušajmo pa izogniti se mesu.

V SPODNJEM SEZNAMU JE NEKAJ VIROV POPOLNIH BELJAKOVIN ("popolne" zato, ker vsebujejo vse aminokisline, ki jih telo potrebuje):

  • riba iz hladnih voda
  • skuta (ali drugi organski siri)
  • jajca
  • fermentirana soja
  •  
  • stročnice*
  • zajec
  • ovčje meso
  • presno kozje ali kravje mleko
  • telečje meso
  • divjačina

*Med stročnice spadata tudi grah in fižol, ki lahko predstavljata dober vir beljakovin, če jih jemo skupaj z zelenjavo (in solatami) ali z drugo popolno beljakovinsko hrano (semena, oreščki, meso in jajca). Same po sebi so stročnice nepopolne beljakovine, ki vsebujejo samo nekatere aminokisline.

Poskrbimo, da med večerjo ne pretiravamo glede količine zaužite hrane. Ravnajmo se po apetitu, toda ne zamenjajmo užitka pri hranjenju in željo po hrani z apetitom. Preden hrano pogoltnemo, jo temeljito prežvečimo!

Marina Butala, 18.05.2011
.
.
.

0 comments:

Post a Comment